paroles zādzība


Pēdējā laikā interneta lietotāju skaits strauji palielinās un vidējā lietotāja zināšanu līmenis krīt. Tas ir līdzīgi tam, ka ja auto būtu pieejami visiem un pie stūres sēdētu arī cilvēki bez vadītāja apliecības. Situācija ceļos atgādinātu to, kas ir tagad internetā.

Lai satiksme virtuālajā pasaulē nebūtu tik bīstama, kā tagad, atgādināsim dažus parastos, bet ļoti svarīgos noteikumus, kuri palīdzēs neiekļūt nepatikšanās.

Esi pacietīgs. Izlasi tekstu līdz galam, pat ja domā, ka visu tāpat zini. Tas aizņems ne vairāk par piecām minūtēm.

Esi skeptiķis. Divreiz padomā, pirms atvērt nepazīstamo failu, kuru Tev atsūtija kopā ar e-pastu. Esi arī uzmanīgs, pat ja vēstules autors Tev ir pazīstams - pirmkārt, ne visi paziņas vienādi labi, otrkārt ir vīrusi, kuri sūtitāja lauciņā ieraksta īpašnieka e-pastu un nosūta to visam kontaktu sarakstam. Tas nozīmē, ka ja Tavam draugam datorā ir vīruss, tad Tu varēsi saņemt no drauga vīrusu kopā ar viņa vēstuli.

Faili var but aizsūtīti arī pa MSN, Skype vai ICQ, kā arī vari pats tos ielādēt no FTP, Kazaa vai DC . Obligāti pārliecinies, ka tieši šo failu tu vēlējies. Pārbaudi ar antivīrusu un domā ar galvu. Piemēram, maz iespējams, ka Tava drauga bildes fails ir *.exe formātā.

3. Esi uzmanīgs. Nesaki savu paroli citiem, izmanto dažādas paroles e-pastam, interneta bankai, un jebkuram citam portālam. Nepieraksti savu paroli, bet gan centies atcerēties. Iedomājies, kas notiks, ja kāds atradīs to lapiņu vai failu ar parolēm. Ja kāds uzzināja Tavu paroli, nomaini paroli uzreiz.

Izvēlies sarežģītu paroli. Tava kaķa vārds nav labākais variants. Tava drauga kaķa vārds arī nav labākā izvēle. Var izvēlēties sarežģītu paroli, kuru vienlaicīgi viegli iegaumēt. Piemēram pirmie burti no katras rindiņas kādam dzejolim. Neizmanto visur vienu un to pašu paroli, jo paroles zagšanas gadijumā pazaudēsi visu.

4. Esi paranoiķis. Ja pie Tava datora bieži svešs cilvēks, tad tas cilvēks var ieinstalēt Tavā datorā programu, kura iegaumē Tavas paroles. Pat Tavi paziņas var to izdarīt - viņiem var interesēt Tavas paroles pat vairāk, nekā svešiem. Tāpēc neļauj izmantot citiem Tavu datoru. Ja kāds atnāks ciemos un gribēs padarboties ar Tavu datoru, nelaid vai vismaz pieskati ko viņš dara. Iespējams tas var izskatīties nepieklājīgi - saki saviem paziņām, ka te nav nekā personīga un paskaidro, kāpēc Tu tā dari. Ja nesapratīs, tad Tu izdarīji pareizi, ka nelaidi viņu pie sava datora.

Ja izmanto datoru skolā/darbā/interneta kafejnīcā (savu paziņu klātbūtnē), neievadi savas svarīgās paroles un neveic konfidenciālas sarakstes. Gandrīz visu var saglabāt - vēlāk var rasties nepieciešamība veidot jaunus kontus vai papildus naudas pelnīšanā.

5. Izmanto aizsargājošus līdzekļus. Antivīrusu programmas un firewall. Ja Tu nezini kas tas ir, tad Tev pēdējā iespēja paplašināt savas zināšanas.

Autovadītājam, parasti ir zināms kā darbojas pārnesumu kārba vai kā funkcionē stūre. No šīm zināšanām atkarīgs viņu automašīnas dzīvīgums, kā arī citu cilvēku dzīve. Attiecībā pret Jums - Jūsu naudas esamība Jūsu bankas kontā, Jūsu pasta adreses, Jūsu kontu drošība utt. Visu to var nozagt. Lasi grāmatas, konsultējies ar saviem paziņām, ar tiem kas to labāk zin, runā ar informātikas skolotāju, apmeklē interneta kursus.

6. Esi mūsdienīgs. Aizsargājošas ierīces un programmas ir ļoti noderīgas, bet virtuālajā pasaulē tam ir savs derīguma termiņš. Pasaulē visu laiku atrod jaunus vīrusus un jaunas kaitīgas programmas, bet Tavas aizsargājošās programmas visu laiku noveco. Par laimi,ir tāda iespēja ieslēgt automātisko atjaunošanos, to vajadzētu atrast un aktivizēt.

Atjaunot vajag arī operacionālas sistēmas (piemēram: Windows, Linux). Pērkot pajautā, kā to izdarīt. Ja nevarēsi pats to izdarīt, paprasi kādam palīdzību.

- operacionālo sistēmu uzrakstīja arī cilvēks. Tie cilvēki pieļauj kļūdas un tieši tāpēc citi, ļaunie cilvēki atrod iespējas piekļūt Tavam datoram. Tu jau laikam saproti, ka šie ļaunie cilvēki var izmantot pieeju Tavam datoram. Par laimi, labie cilvēki, operacionālo sistēmu autori ar laiku labo savas kļūdas. Tieši šie labojumi ir pieejami atjaunošanā.

Vajag arī atsevišķi atjaunot interneta pārlūkprogrammas, ja tas nav iespējams izdari to kopā ar operacionālās sistēmas atjaunošanu.

7. Nedod sliktiem cilvēkiem cerības. Ja Tava parole ir nozagta un, piemēram, Tavs MSN vai Face.lv konts ir uzlauzts, sūdzies policijai. Tas noziegums saucās par identitātes zagšanu un tiek sodīts pēc kriminālā likuma. Ja tu iesniegsi sūdzību policijā pietiekami ātri, ir liela iespējamība noķert noziedznieku un saņemt atpakaļ savu identitāti.
on-line.lv